Home > Baseny rozporowe > Porównanie: basen przenośny vs. basen murowany

Posiadanie basenu we własnym ogrodzie jest niesamowitym komfortem. Gdy temperatura nieznośnie wznosi się ku górnym granicom naszej wytrzymałości, w każdej chwili można wskoczyć do przyjemnie chłodzącej wody. Dodatkowo, własny basen w ogrodzie jest atrakcją wszelkich spotkań towarzyskich. Już nie wspominając o tym, że wielki basen z trampoliną daje mnóstwo radości dzieciom.
Na szczęście, dziś każdy z nas może posiadać duży basen w ogrodzie. Jest to duża zmiana w stosunku do czasów jeszcze sprzed dwudziestu laty, kiedy kilkumetrowy basen w ogrodzie był domeną najbogatszych. Dziś  w sklepach już za mniej niż 2 tyś zł można znaleźć model mieszczący kilkuosobową rodzinę. Model o takiej głębokości, która pozwala w środku pływać.

Baseny ogrodowe przenośne tej wielkości z powodzeniem zastępują tradycyjne baseny wkopywane w ziemię

Baseny ogrodowe przenośne tej wielkości z powodzeniem zastępują tradycyjne baseny wkopywane w ziemię

Są to baseny wykonane z tworzywa sztucznego, dla których nie trzeba przekopywać całej posesji. Wystarczy wyrównanie i utwardzenie podłoża, a następne rozłożenie zabezpieczającej maty w miejscu, w którym ma stanąć basen. Są to najczęściej baseny rozporowe lub stelażowe. Mogą mieć kształt prostokąta lub koła.
Baseny rozporowe nie mają sztywnych ścianek. Bez wody w środku, mają postać płaskiego naleśnika. Wraz z napełnianiem wodą, ich ścianki podnoszą się. Baseny stelażowe mają ścianki wsparte na metalowym lub plastikowym, tudzież drewnianym stelażu. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż baseny rozporowe, dlatego mogą osiągać praktycznie dowolne rozmiary. Ich ściany zbudowane są ze sztywnego laminatu. Z powodzeniem zastępują murowane baseny ziemne.  Można grać w nim w siatkówkę wodną i inne sporty zespołowe.

Basen rozporowy

Basen rozporowy

Niewątpliwą zaletą basenów rozporowych i stelażowych jest niska cena, łatwość instalacji w ogrodzie i szeroki dostęp. W najbardziej optymalnej wersji, można basen kupić przez Internet – wówczas bez wychodzenia z domu otrzymamy karton, który należy rozpakować i zainstalować zbiornik podążając za dokładną instrukcją obsługi dołączoną do opakowania.

Gabarytowy basen wsparty na metalowym stelażu

Gabarytowy basen wsparty na metalowym stelażu

Pamiętajmy jednak, że im większy basen, tym trudniej jest utrzymać go w czystości. Zbiornik ze stojącą wodą jest doskonałą pożywką dla rozwoju grzybów, bakterii i glonów. Bez specjalnej pompy, filtrującej wodę codziennie przez kilka godzin nie ma możliwości utrzymywania zbiornika w jakiejkolwiek czystości. Dlatego zakup basenu powinien być nierozerwalnie połączony z zakupem pompy o adekwatnej wydajności. Wydajność określa się na podstawie tego, ile litrów wody przesącza się przez urządzenie w konkretnej ilości czasu. Im więcej, tym pompa jest bardziej wydajna. Szukając dobrej pompy, należy założyć, że basen codziennie powinien być przefiltrowany co najmniej pięć razy.

Pompy z filtrem mogą być wspierane przez środki chemiczne, szeroko dostępne w sklepach z akcesoriami AGD  oraz z akcesoriami sportowymi. W najniższych cenach znajdziemy je w sklepach internetowych oraz w hurtowniach. Środki uzdatniające wodę mają na celu wyregulowanie pH,  zabijanie wirusów, bakterii grzybów oraz zapobieganie rozwijaniu się glonów. Aby wspomóc się w aktywnej walce z zanieczyszczeniami, warto także zaopatrzyć się w osłonę, którą będziemy nakładali na powierzchnię basenu w czasie naszej nieobecności.

Pompa służąca do uzdatniania wody w basenie

Pompa służąca do uzdatniania wody w basenie

Jeśli zadbamy o sensowne systemy czyszczące oraz jeśli będziemy zachowywali regularność w stosowaniu chemii basenowej, wówczas nie będziemy musieli wymieniać wody z basenu nawet przez cały sezon. Czy baseny przenośne ogrodowe są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż baseny murowane? Według specjalistów, systemy uzdatniające wodę basenową musza być zainstalowane w każdym dużym basenie – niezależnie od tego, czy jest on wykopany w ziemi, czy też jest modelem wolnostojącym.

Różnice uwidaczniają się jednak wtedy, gdy do systemu uzdatniającego wodę chcemy dokooptować ogrzewacz. Należy wówczas zdawać sobie sprawę z tego, że wnętrze basenu murowanego ogrzewa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku basenu wolnostojącego. Analogicznie też proces wytracania ciepła zachodzi znacznie szybciej w basenach murowanych.
Decydując się na zorganizowanie dużego basenu, należy rozważyć jego lokalizację. Baseny przenośne ogrodowe mogą stanąć nie tylko w dowolnej części ogrodu, ale też zimą mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych. Stwarza to konieczność dostosowania pomieszczeń i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Poza tym, potrzebne jest opracowanie systemu odprowadzania wilgoci.

Jak widać, basen ogrodowy przenośny może w wielu aspektach zastąpić tradycyjny basen kopany. Jednocześnie, zakup basenu przenośnego jest zdecydowanie tańszą opcją niż kopanie basenu ziemnego. Nie da się z drugiej strony ukryć, że basen ziemny może być zdecydowanie głębszy niż basen przenośny. Tak naprawdę wybór powinien być podyktowany naszymi warunkami finansowymi, warunkami panującymi w naszym ogrodzie, a także indywidualnymi preferencjami.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*