Home > Baseny stelażowe > Poradnik jak rozstawić basen stelażowy?

Zanim będziemy cieszyć się z wodnego szaleństwa, musimy prawidłowo rozłożyć basen oraz przygotować podłoże. W tym poradniku skupimy się na tym, jak szybko i łatwo poradzić sobie z rozłożeniem basenu stelażowego, który posiada imponujące rozmiary. O ile baseny rozporowe czy dmuchane nie sprawiają trudności, o tyle przed montażem basenu stelażowego możemy mieć wątpliwości zwłaszcza, jeśli nasz basen jest duży i posiada rozmiary np.  Intex Ultra Frame o wielkości 549x274x132 cm. Warto skorzystać także z filmików instruktażowych, które dokładnie przedstawiają, co i w jakiej kolejności wykonać.

Krok 1

W pierwszym kroku sprawdzamy, czy nasze opakowanie zawiera wszystkie elementy zgodnie z instrukcją do niego dołączoną. Najlepiej upewnić się jak najszybciej, żeby móc złożyć reklamację u sprzedawcy, gdyby coś się nie zgadzało. Następnie wybieramy miejsce. Sytuacja jest podobna jak w przypadku basenów rozporowych. Teren musi być idealnie równy i wypoziomowany. Oczyszczamy więc wybrane miejsce z przedmiotów mających ostre krawędzie, kamieni czy patyków. Sprawdzamy czy podłoże nie ma spadku w jedną stronę. Jeśli będzie pochyłe nawet minimalne, odbije się to na kształcie basenu. Ciężar wielu litrów wody będzie napierał nierównomiernie na boki basenu zgodnie z kierunkiem spadku terenu. Z pewnością doprowadzi to do odkształcenia powłok basenu i zaburzy jego kształt. Ściany nie pękną od razu, ale brzydko się wybrzuszą. Warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Wtedy woda w sposób naturalny będzie cieplejsza, ponieważ będzie nagrzewać się od promieni słonecznych. Miejsce rozstawienia basenu powinno także być oddalone od źródeł napięcia, co jest oczywiste ze względów bezpieczeństwa. Powinno także być oddalone od drzew, które mogłyby zaśmiecać wodę liśćmi czy patykami. Jest to zupełnie niepotrzebne. Dodatkowo drzewa stają się latem siedliskiem ptaków zwłaszcza drzewa owocowe oraz różnego rodzaju owadów, co z pewnością nie uprzyjemni nam wypoczynku.

19996136710_f2ec59eeab_z
Krok 2

W kolejnym etapie możemy przystąpić do właściwego montażu. Należy pamiętać jednak, że poprzednie czynności są równie ważne. Przy rozkładaniu basenu trzeb przemyśleć kilka spraw. Po pierwsze zastanówmy się, w które miejsce będziemy spuszczać wodę. Często jest to kilka tysięcy litrów wody. Od tego będzie zależało, z której strony umieścimy odpływ wody w basenie. Powłoki basenowe wyciągamy z opakowania i zostawiamy jakiś czas na słońcu, które je nagrzeje. Poliester stanie się wtedy mniej sztywny i materiał będzie wtedy lepiej „współpracował” z nami podczas rozkładania. Konstrukcja basenu stelażowego jest wbrew pozorom bardzo prosta. Składa się z rurek cieńszych i grubszych, które łączymy za pomocą specjalnych złączek w kształcie litery T. Oczywiście wszystkie elementy są wykonane z bardzo trwałego materiału. Najważniejsza zasada to taka, że rurki wąskie wkładamy do rowków pionowych w powłokach basenu, a rurki grubsze wkładamy do rękawów poziomych.

Krok 3

Na tym etapie nalewamy wodę do basenu. Warto na samym początku, kiedy będzie jej jeszcze niedużo, przyjrzeć się powłoce dna. Najlepiej wtedy rozprostować wszystkie fałdy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*