Home > Porady > Czysty basen w 3 krokach

Zagadnienie czystej wody w basenie jest bardzo ważne, ponieważ środowisko wilgotne przy wysokich temperaturach otoczenia może stać się łatwo zamieszkane przez różnego rodzaju mikroby. Narażone są na to szczególnie te baseny, które posiadają dużą pojemność.Dostosowując się jednak do zaleceń producenta można skutecznie podjąć walkę z zanieczyszczeniami różnego rodzaju. Z reguły instrukcja basenu zawiera szczegółowe wskazówki. Warto się z nimi zapoznać, żeby mieć pełną wiedzę na temat tego, jakie środki stosować. Wtedy będziemy mieć pewność, że unikniemy brudnej wody i nieprzyjemnych zapachów. Poniżej prezentujemy, jak należy postępować, żeby zapobiegać takiemu stanowi wody.

1. Jakie urządzenia stosować?

Przydatny będzie skimmer, czyli powierzchniowy oczyszczacz wody. Służy on do tego, żeby usuwać zabrudzenia, które unoszą się na tafli wody. Warto je zebrać zanim nie zdążą osiąść na dnie. Skimmer odkurza drobne zanieczyszczenia takie jak liście, patyki, owady czy pajączki, które w naturalny sposób dostają się do wody z pobliskiej roślinności czy pod wpływem wietrznej pogody.

Kolejne urządzenie, które pomoże w utrzymaniu czystej wody, to odkurzacz do dna. Przeznaczony jest do oczyszczania powłok basenu, nie tylko dna, ale również ścian. Zbierze drobne zabrudzenia, piasek czy nalot z glonów. Jest bardzo użyteczny, zwłaszcza przy dużych basenach rozporowych czy stelażowych, ponieważ nie trzeba spuszczać wody.
Niezbędna jet także pompa filtrująca. Spełnia ona wiele funkcji. Można do niej podłączyć wiele innych przydatnych urządzeń. Warto ją także używać do przepompowywania wody, ponieważ wody stojące są ulubionym  środowiskiem dla rożnego rodzaju bakterii, mikroorganizmów oraz glonów.

5727274460_b47c1051ca_z

2. Jak dezynfekować wodę?

Woda jest środowiskiem bardzo relaksującym pod warunkiem, jeśli będzie przejrzysta, bez zapachu i krystalicznie czysta. Letnie, podwyższone temperatury, są ulubionymi temperaturami ludzi, ale także organizmów żyjących w wodzie. Zaobserwujemy to również sami, jeśli pozostawimy wodę w   basenie w upalny dzień. W ciągu doby może pojawić się zielonkawy nalot, który będzie powodował, że ściany basenu będą śliskie, a woda straci przezroczystość. Aby zapobiec namnożeniu się glonów, należy ją dezynfekować przy pomocy odpowiednich związków chemicznych. Najczęściej są to związki chloru. Środek ten jest bardzo skuteczny w walce z glonami. Przy wysokich stężeniach jest niebezpieczny dla skóry, dlatego należy go stosować z dużą ostrożnością oraz dobierać dawki dokładnie takie jakie są opisane w instrukcji na opakowaniu.

3. Jak dbać o pH wody?

PH wody, a więc jej odczyn jest bardzo ważny z tego względu, że warunkuje prawidłowe działanie chemii basenowej. Dlatego warto zaopatrzyć się w testery, które będą informować czy woda ma odczyn kwaśny, neutralny czy  zasadowy. Najbardziej optymalnym stanem jest, jeśli pH waha się między  7,0 do 7,5. Przekroczenie tych wartości w górę lub w dół jest stanem niekorzystnym i będzie powodowało różne problemy, jak np. podrażnienia spojówek.

One Comment, RSS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*