Home > Porady > Jak wybrać idealny basen?

Polacy stawiają coraz częściej na aktywny wypoczynek oraz relaks w swoim najbliższym otoczeniu. Na szczęście jest to możliwe, ponieważ dysponujemy wieloma możliwościami, żeby spełnić takie pragnienie. W porze letniej doskonale nadaje się do tego basen ogrodowy. Większość rodaków stawia na baseny przenośne ze względu na wygodę i niskie koszty użytkowania. Baseny stacjonarne to nie tylko dużo większy wydatek finansowy, ale również trzeba posiadać odpowiednio dużą działkę. Przede wszystkim montuje się go jednak na stałe.

Rodzaje – baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane

Z pewnością najbardziej znane i z dużym prawdopodobieństw ej każdemu są znane baseny dmuchane. Obecnie są produkowane głównie z myślą o najmłodszych użytkownikach, chociaż można spotkać duże baseny dmuchane  prostokątne o wymiarach 262 x 175 cm, które produkuje firma INTEX. Z takiego basenu mogą z powodzeniem korzystać również dorośli. Baseny dmuchane mają obecnie bardzo ciekawe formy np.  wodny plac zabaw Żyrafa z fontanną czy place zabaw zawierające zjeżdżalnie.Oczywiście  nadal występują baseny typu brodziki, ale one również posiadają kolorowe wybarwienia i przyciągające wzrok kształty. Baseny rozporowe i stelażowe są idealne dla dorosłych użytkowników, ponieważ występują wśród nich modele o bardzo dużej powierzchni i co za tym idzie objętości. Baseny stelażowe posiadają konstrukcję szkieletową zbudowaną z metalowych rurek, do których przytwierdza się powłoki basenowe. Całość jest bardzo odporna mechanicznie na nacisk ogromnych ilości wody.

Ważny parametr – wielkość basenu

Wybierając basen kierujemy się często jego wielkością. I słusznie. Odpowiednia powierzchnia pozwoli na komfortowy wypoczynek. Większe gabaryty, które występują przy basenach stelażowych, umożliwią nawet pływanie na odległości kilku metrów. Doskonale sprawdzą się także na wyposażeniu pensjonatów, hoteli czy agroturystyk. Dla czworoosobowej rodziny – dwóch dorosłych i dwoje dzieci idealny będzie basen  dmuchany np. Intex Easy Set 244 x 76 cm albo basen stelażowy o wymiarach 3m×2m.

 
9165940907_d666da69b0_z

Gdzie postawić basen?

Rozstawienie basenów o niewielkich rozmiarach w stylu baseny dmuchane dla dzieci nie będzie stanowiło specjalnego wyzwania. Jego gabaryty pozwolą nawet na umieszczenie go na balkonie. Dno, które w basenach brodzikowych, jest często pompowane, złagodzi wszelkie nierówności. W przypadku basenów o większych rozmiarach należy przede wszystkim znaleźć takie miejsce na działce, które nie będzie pochyłe. Należy je wypoziomować, żeby zapobiec przechyłowi wody w jedną stronę. Przy basenach o dużych objętościach będzie to szczególnie widoczne i przyczyni się do zdeformowania ścian w dłuższym czasie.

Ceny basenów

Zawartość naszego portfela może ograniczyć nasz wybór, zwłaszcza jeśli marzymy o wielometrowych gabarytach. Natomiast w przedziale od 100 zł do 500 zł możemy wybierać wśród wielu modeli basenów rozporowych i stelażowych. Należy pamiętać, że do basenów o dużej pojemności trzeba dokupić akcesoria filtrujące oraz nierzadko chemię basenową. Warto też zabezpieczyć basen przed zanieczyszczeniami zaopatrując się w pokrywę. Baseny dmuchane to wydatek poniżej 100 zł.

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*