Jeśli decydujemy się na zakup basenu rozporowego lub stelażowego, należy odpowiednio dbać o wodę. Jej czystość to warunek przyjemnego relaksu. Dlatego wodę oraz basen należy regularnie czyścić i dezynfekować, dzięki temu unikniemy glonów i brzydkiego zapachu. Woda będzie krystalicznie czysta. Jak prawidłowo dbać o wodę w basenie? Poniżej przedstawiamy jak robić to krok po kroku. Wtedy zanieczyszczenia nie będą miały żadnych szans, a kąpiel będzie bezpieczna dla nas i dla naszych bliskich.
Po pierwsze czysta powierzchnia.
Rozpoczynamy od usuwania tych zabrudzeń, które osiadły na powierzchni wody, ale nie zdążyły jeszcze opaść na dno. Na tym etapie niezbędny będzie powierzchniowy oczyszczacz wody zwany w skrócie skimmerem. Urządzenie to zasysa patyki, owady czy liście, dzięki temu nie będą one rozkładały się na skutek temperatury. Pokrywa basenowa z kolei zapobiegnie wpadaniu zanieczyszczeń do wody, wtedy gdy nie korzystamy z basenu.
Czyste dno
Z dnem basenu postępujemy podobnie. Do oczyszczenia jego powierzchni przyda się odkurzacz dna i ścian. Zbierze piasek i inny przylegające zabrudzenia, które wnoszone są przez stopy. Bardzo dużym ułatwieniem w korzystaniu z takiego odkurzacza, jest to że używa się go także wtedy, kiedy basen jest napełniony wodą. Nie ma konieczności pozbywania się dużych ilości wody.
Od czystości wody zależy jakość naszego relaksu. Jeśli chcemy, żeby woda w basenie była czysta jak łza, a jest to możliwe, to należy prawidłowo o nią dbać. Jedną z czynności, które należy przeprowadzać regularnie to dezynfekcja. Ciepła woda to idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów. Potrafią rozmnażać się wyjątkowo szybko. Jeśli woda w basenie stoi bez ruchu, wtedy pierwsze oznaki glonów pojawią się już w drugim dniu użytkowania basenu. Spowodują, że woda w basenie straci swoje walory, za które ją kochamy i przestanie być przezroczysta. ściany basenu staną się natomiast śliskie. Możemy jednak zabezpieczyć się przed tym procesem. Pomocne będą do tego specjalne preparaty w postaci związków chloru, które skutecznie zneutralizują mikro-żyjątka w basenie. Przy zakupie takich środków trzeba zwrócić uwagę na to czy chlor występuje w odpowiednim stężeniu. Zbyt niskie stężenie może charakteryzować te produkty, które będą miały podejrzanie niską cenę.
Co mówi nam pH wody?
Warto wiedzieć, że chemia basenowa zadziała prawidłowo wtedy, jeśli pH wody będzie odpowiednie. Odczynnik ten informuje nas, czy woda jest bardziej kwaśna czy zasadowa. Prawidłowy odczyn pH wody basenowej oscyluje w zakresie od 7,0 do 7,5. Powyżej 7,5 woda ma stan zasadowy, co może przyczyniać się do wytrącania wapnia. Poniżej pH równego 7 będzie miała stan kwaśny, co z kolei będzie miało niszczący wpływ na metalowe elementy. Odchylenia od normy mogą powodować także podrażnienia spojówek czy podrażnienia skóry.
Nalezy również pamiętać o tym, że woda, która stoi, jest sprzyjającym środowiskiem do rozwoju glonów i bakterii. Dlatego trzeba ją regularnie przepompowywać. Dlatego warto mieć na wyposażeniu pompę filtrującą, która wprawi wodę w ruch.